Başarılı Bir Avukat Olarak Nasıl Giyinmelisiniz?

İyi giyinmek bir tanrı lütufu değildir. Giyim kuşamdan pek anlamıyorsanız, iyi giyinen bir arkadaşınıza danışabilirsiniz. İş kıyafetinizle imaj yaratmak için zaman ve para harcamalısınız. Gardırobunuza para harcadığınıza üzülseniz de geleceğe yatırım yaptığınızı unutmayın.

 

Bayanlar için döpiyes, tayyör, takım elbise

 

Erkeklerin resmi iş kıyafetleri giydiği bir iş ortamında bayanlar için en iyi seçenek etek ceket takımıdır. Birbirine yakışan üç ceket, üç etek ve yedi bluzdan oluşan çekirdek bir gardırop ayın her günü farklı bir şey giymenize yarayacaktır.

 

Pantolon takımlar da güzeldir. Ama muhafazakâr bir ortamda tepki çekebilir. Temel hatlara farklılıklar katan şeyler bluz, gömlek ve aksesuarlardır. Resmiyet, arkadaşlık, ciddiyet, neşe ya da duruma uygun olan havayı yaratırlar.

 

Bayanlar için ceket

 

Çok resmi ve geleneksel olanlar dışında birçok iş ortamına uygun bir seçenektir. Başarılı bir ceket gardırobu oluşturmanın yolu, işin farklı yönlerine uyacak ve size değişik görünümler kazandıracak ceketler seçmekten geçer. Ceketler fazla renkli ve değişik kesimli olmayan düz elbiselerin ya da etek bluzların üzerine giyilebilir. Koyu renkli resmi bir ceketin altına uygun renkte yine koyu bir etek bir hayli ciddi bir görünüm kazandırır.

 

Bayanlar için aksesuarlar

 

Zevkinize uygun klasik ya da havalı, gösterişli eşarplar, kemerler ve mücevherat kullanabilirsiniz. Uzun çoraplar resmi iş kıyafetini tamamlayan hayati parçalardır. Eteklerinize ve ayakkabılarınıza uygun açık ve koyu renk çoraplarınız mutlaka olmalıdır. Şemsiyeniz çantanız saatiniz ve not defteriniz de genel görünümünüzle uyumlu olmalıdır.

Resmi görünüm için koyu renkleri ve klasik tarzları, başka türlü görünmek için daha moda ve enteresan olanları tercih edin. Ceket yakasına takacağınız bir broş size otorite ve güçlü iş kadını kimliğini hemen verecektir. Ceket yakasındaki broş öylesine güçlüdür ki, fazla kiloları olan bayanları bile daha zayıf gösterebilmektedir. Broşu yakanıza taktığınız anda karşınızdaki insanların tüm dikkatini broşa çekersiniz.  Bir diğer önemli aksesuar da bayanlar için inci kolyedir. İnci kolye takan bayanlara olgun, başarılı ve varlıklı sıfatları hemen atfedilir.

 

Erkekler için takım elbise

 

Resmi bir iş ortamına, üst düzey yöneticiliğe uygun temel kıyafet geleneksel takım elbisedir. Müşterilerle yapılacak görüşmeler, başka iş görüşmeleri ve sunuşlar için de uygundur. Hem koyu hem açık renklerde, düz veya az çizgili en az üç takım elbiseniz ve bunlara uyacak altı adet gömleğiniz, dilediğiniz kadar da kravatınız olmalıdır.

 

Bir gruba hitap edeceğiniz zamanlarda Amerikan Başkanları gibi beyaz gömlek üzerine kırmızı renkli bir kravat tercih etmeniz, sizi daha otoriter ve konusuna hâkim gösterecektir. Takım elbiselerde lacivert, gömlek ve kravatlarda mavi rengi tercih ederseniz, dinamik ve profesyonel bir görünüme sahip olursunuz.

 

Kravat seçimi takım elbise içinde çok önemlidir. Gömlek satın alırken kravatı beraber almanız uyumsuzlukları önler. Çiçekli, böcekli veya resimli kravatlardan uzak durmalısınız. Koyu siyah gömleklerin üzerine siyah kravatlar takmayın. Siyah gömleklerinizi sadece gece kulübüne gittiğinizde giyin. İş için uygun olmadığını bilin. Profesyonel imajınıza zarar vereceğini unutmayın.

 

Müvekkilleriniz ağırlıklı bayanlar ise lacivert takım elbisenin altına pembe gömlek ve lacivert kravat giyebilirsiniz. Pembe renk bayanların hoşuna gider. Beyaz gömlek içine atlet giymekten kesinlikle kaçının. Atlet beyaz gömlek üzerinde görünecek ve kötü bir görüntü yaratacaktır. Bunun yerine kollu fanila giymeniz atletin yaratacağı kötü görüntüyü ortadan kaldırır.

 

Koyu lacivert veya gri takım elbiselerin altına düz beyaz veya açık mavi gömlek tercih edin. Kalın çizgili ve koyu renkli gömlekleri takım elbiselerin altına giymeyin. Yaşlı başlı değilseniz, kahverengi takım elbiselerden uzak durun. Açık renkli ve beyaz çorapları koyu takımların altına sakın giymeyin.

 

Kemerinize cep telefonu asmayın. Cep telefonu melodisini şarkı veya türkü cinsinden ayarlamayın. Çatlamış ve yıpranmış kemerler takmayın. Kahverengi rugan ayakkabı giyerken siyah kemer kullanmayın. Kemer rengiyle ayakkabı renginin aynı olmasına dikkat edin. En az üç adet altı kösele rugan ayakkabınız olsun. Ayakkabıyı bir gün dinlendirmek için başka bir ayakkabı giyin. Bu, ayakkabılarınızın kolay aşınmasını önleyecektir.

 

 

Erkekler için aksesuarlar

 

Bütün pantolonlara takılabilecek iyi kalite birkaç deri kemer, pantolonları düzgün asmaya yarayacak birkaç askı, size yakışıyorsa yelekler, kravatınıza uyacak düz beyaz krem rengi keten ya da renkli, ipek yaka mendiller, kaliteli klasik tarz kol düğmeleri, şemsiye, çanta, defterler ve saat (aşırı büyük yanar döner saatler veya ucuz plastik saatler hariç), kalem (ofisten alınmış tükenmez kalem değil size ait bir dolmakalem olmalıdır) ve kaliteli bir deri çantaya sahip olun. Tüm iş görüşmelerine deri çantayla gidin. Deri Çanta, hukukçu ve profesyonel kimliğinizi pekiştirecektir. Çantasız dolaşmayın.

Yorum Yapın