Küçük Hukuk Bürolarının Karşılaştığı Temel Sorunlar

Genç Avukatların Dikkatine!

Mesleğe yeni başlayan avukatlar genellikle strateji belirleme ve uygulama ile ilgili sıkıntılar yaşarlar. “İşe nereden başlamalı?”, “Hangi hukuk dalında çalışmalı?” “Mevcut branşta nasıl daha fazla dava dosyasına bakabilirim?” gibi soruları durmadan kendilerine sorarlar.  İş stratejisini kurmada ve planlamasında yaşanan zorluklar genç avukatların sonuca ulaşmasını geciktirir. Genç avukatların hedeflerine doğru yol alabilmeleri için aşağıdaki noktalara dikkat etmeleri çok önemlidir:

®   Hemen bir iş ve pazarlama planına sahip olun. Planlamayla geçen her dakikanız değerlidir. Sizi başarıya götüren rehber olacaktır. Sun Tzu Savaş Sanatı kitabında der ki: “Savaşlar karargâhta kazanılır.”

®   Her gün en az iki saatinizi müvekkil adaylarıyla temas kurmak için kaynak arayışında geçirin. Yeni insanlarla temas kurmak, hizmetlerinizden onları haberdar etmek için zamanınızın büyük bir kısmını kullanmak en doğrusudur.

®   Her gün iki adet müvekkil adayıyla yüz yüze görüşme yapın. Hedeflediğiniz insanlarla görüşebilmek için fırsatlar yaratın ve onları işyerlerinde ziyaret edin. 

®   Sizinle iş paslaşabilecek meslektaş hukukçular ile görüşün ve işbirliğine gidin. Size iş yönlendirmelerini istiyorsanız, elinize geçen her imkânda uzmanlığınıza girmeyen işleri onlara yönlendirerek destek verin.

®   Tanıdığınız üstat avukatları ofislerinde ziyaret edin. İş beklentiniz olduğunu ve değerli desteklerini beklediğinizi ifade edin. Sizden yaşça büyük ve tecrübeli avukatlar karşısında saygılı, nazik ve ağırbaşlı olun. İyi bir imajla akılda kaldığınız sürece sizi yeni işler için arayacaklarını unutmayın.

®   Müvekkillere en iyi hizmeti vermek için plan yapın. Buna tüm çalışanlarınızdan başlayın. Mutlu çalışanlar mutlu müvekkiller yaratacaktır.

®   Branşınıza yeniden odaklanın. Yeni fırsatların ve ihtiyaçların oluşmasını gözleyin.

®   Branşınızdaki yenilikleri takip edin. Sertifika programlarına, seminerlere katılarak mesleki bilgilerinizi arttırın.  

®   Kar gütmeyen organizasyonlara destek olun. Bu yolla yeni çevreler ve iş fırsatları edinin.

®   Müvekkillerinizi iş yerlerinde ziyaret edin.

®   Çevrenizden referans isteyin

®   Referansla gelen isimleri arayarak görüşme sağlayın

®   Sektörel fuarlara katılın. Hedeflediğiniz firma yetkilileriyle kart alışverişinde bulunun. Sektörlerine özel, hukuki sorunları önleyen koruyucu hukuk hizmetleriniz olduğundan bahsedin

®   Boşanma, Emlak ve İcra Hukuku gibi alanlarda iş potansiyelinizi arttırmak istiyorsanız, hayır kurumları ve vakıflara üye olun. Düzenlenen organizasyonlarda görev alın. Bu şekilde kendinizi varlıklı ve statü sahibi kesime tanıtın

®   İş Hukuku gibi alanlarda iş hacminizi arttırmak istiyorsanız, personel yönetimi dernekleri ve işçi sendikalarının toplantılarına katılın

®   Sağlık Hukuku gibi alanlarda iş hacminizi arttırmak istiyorsanız, sağlık hizmetleri çalışanları ve doktor derneklerini ziyaret edin. Bu derneklerde görev almak istediğinizi ifade edin. Sağlık Çalışanlarını ve Doktorları karşılaştıkları hukuki risklere karşı bilgilendirin

®   Spor Hukuku alanında uzmanlaşmak ve tanınmak istiyorsanız, spor kulüplerinin toplantılarını katılın. Tüm faaliyetlerinde gönüllü olarak görev alın

Yorum Yapın