Genç Avukatların Dikkatine!

 1. Genç Avukatlar hukuk mesleğinin ticari tarafını artık daha fazla önemsemek zorundadır.

2. Müvekkiller çözüm isterler. Ne kadar iyi bir hukukçu olduğunuzu ortaya koymadan önce sorunu iyi anlayıp anlamadığınızdan emin olmalısınız. Sağduyulu bir yaklaşım bu bağlamda işinizi kolaylaştıracaktır.

3. Düzgün bir iş çıkarmalı ve karşılığında makul bir ücret almalısınız. Yardımcı olamayacağınız işleri üzerinize asla almamalısınız. Hem kendinizi hem de müvekkili acınacak duruma düşürmekten kaçınmalısınız.

4. Avukatlığın mesleki ve ticari yönleri olduğunu unutmamalısınız. Bunlar sizin çocuklarınızdır. Bu iki evlada eşit sevgi beslemelisiniz. Avukatlığın mesleki yönünde gelişim için çaba harcadığınız kadar ticari yönü için de enerji ve zaman harcamalısınız. Ticari yönünü küçümserseniz, işinize belediye otobüsüyle gitmek zorunda kalabilirsiniz.

5. Müvekkiller avukatlarla çalışırlar, avukatlık bürolarıyla değil. Büronuzun profesyonel görünümlü ve pahalı internet sitesi kötü kişilik özelliklerinizi, iletişim fakirliğinizi ve müvekkillere karşı duyarsızlığınızı örtemez. Sonunuzu getirecek bu kötü davranışlardan kaçının.  

6. Konuşmaktan çok dinleyin. Müvekkille görüşme Hukuk Fakültesinde sorulan sorulara ışık hızıyla cevap verip prim toplamaya benzemez.  İyi dinlemeden mütalaa ederseniz, müvekkilin ihtiyacını anlamadan yanlış cevaplar verirsiniz.

Yorum Yapın