Ben Avukatım

Ne işle uğraşıyorsunuz sorusuna cevaben, ben gayrimenkul avukatıyım, icra iflas avukatıyım, iş hukuku avukatıyım gibi cevaplar veriyorsanız vay halinize. Bu cevaplar insanların akıllarında hiçbir etki bırakmaz.  Hatta bazen ters bile tepebilir. Bazı insanlar avukatlardan hoşlanmaz. Onları daha eğitimli bulduklarından dolayı kıskançlık duyabilirler. Her şeyden önemlisi “Ben avukatım” dediğiniz anda konuşma durur ve konuşmayı devam ettirmek güçleşir.

Bunun yerine insanların sizi daha iyi algılayabilmesi ve ortak bir yön kolayca bulabilmeleri için farklı bir kendini ifade etme biçimine sahip olmalısınız. Uzmanlığınıza göre bu değer sunumunu otuz saniyede karşınızdaki insana vermelisiniz.

“Doktor hatalarından dolayı sakat kalmış insanları duymuşsunuzdur. Ben onların haklarını bir hukukçu olarak savunmaktayım.”

“İdare’nin haksız sebeplerle istimlâk ettiği arazi meselelerini duymuşsunuzdur. Ben, gayrimenkul sahiplerinin haklarını koruyan bir hukuk bürosunda çalışmaktayım.”

“Haksız yere işten çıkarılan işçileri bilirsiniz, ben onların tekrar işe iade edilmeleri için mücadele veren bir hukukçuyum.  Sizin hiç böyle sıkıntılarınız oluyor mu?”

Bu ve bunun gibi sayısız otuz saniye değer sunumu hazırlanabilir ve bir sonraki tanışmada çevrenizdeki insanlara bu şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz. Bu etkili değer sunumları sayesinde, ayaküstü de olsa insanlar ne gibi faydalar sağladığınızı hemen algılarlar.

Siz hala “Ben avukatım” mı diyorsunuz?

Yorum Yapın