Büyük Hukuk Bürolarıyla Nasıl Rekabet Edersiniz?

Küçük bir hukuk bürosu olarak çalışmanın birçok zorlukları vardır. Hele ki çalıştığınız alanlarda karşınıza büyük bürolar çıkıyorsa. Diğer taraftan, küçük bir büroyu yönetmenin size sunduğu birçok avantaj da bulunmaktadır. Mesela, esnek olmak, süratle karar alabilmek, uygulamaya geçebilmek ve sınırları geniş bir çalışma özgürlüğü gibi. Sahip olunan bu avantajlara karşın, tecrübeli ve kalabalık avukatları, sayfa sayfa müvekkil referans listeleri ve birçok hizmet personeli olan hukuk bürolarıyla başa çıkmak size zor görünebilir.

Zorlu rekabet şartlarına rağmen pazarın belirli bir bölümü küçük hukuk bürolarıyla çalışmayı tercih eder. Bu nedenle, hukuk büronuzun mevcut yapısını avantajınıza çevirmek sizin görevinizdir. Küçük bir büro olarak neleri yapamayacağınıza odaklanmak yerine, neleri büyüklere göre daha iyi yapabileceğinizi düşünün. Küçük bürolar hızlı harekete geçmeyi müvekkillerine sağlar. Müşteri odaklı ve değer yaratan bir davranış sunar. Genelde bu özellik büyük hukuk bürolarında yıllar içerisinde kaybolan bir rekabet avantajıdır.

Tecrübeli Avukatların çok iyi bildiği gibi, müvekkiller hukuk bürolarıyla çalışmazlar, onlar hukukçularla çalışırlar. Bunu her zaman hatırlamalısınız. Kişisel markanızı pazarlamaya ve müşteri odaklı çalışmaya yoğunlaşmalısınız.

İmajınızın büyük rakiplerinizin gölgesinde kalmasına müsaade etmeyin

Dijital ortamda veya yazılı malzemelerinizi incelediğimizde size vereceğimiz işlerin altından kalkabileceğinize ikna olmalıyız. Sizin hakkınızda insanların zihinlerinde oluşan, cevaplanmayı bekleyen kritik sorularla ancak kişisel marka imajınızı yüksek tutarak başa çıkabilirsiniz. Bu sorular: Sizinle neden çalışayım? Yeterince tecrübeniz ve bilgi birikiminiz var mı? dır. Dijital dünyada araştırma yapan potansiyel müvekkillerin sizin yeterli olamayacağınızı düşünmelerine asla neden olmayın.

Küçük Hukuk Büroları tarafından yapılan en yaygın hata, bir internet sitesine sahip olmamak ya da bir internet sitesini hatıra binaen bilgisayarcı akrabasına yaptırmaktır. Bu amatör çalışmanın dışarıya vereceği etki çok kötü olacaktır. Internet sitenizin tasarım, içerikleri ve yazılı malzemeleriniz kalite açısından büyük bürolarla kafa topuna çıkacak kadar iyi olmak zorundadır. Profesyonel görünmeyi ve algı yönetimini para tasarrufu yapmaya sakın kurban etmeyin. Para tasarrufu yapılacak nokta asla burası değildir.

Hukuk Büronuzun küçüklüğünü bir eksiklik olarak değil de bir değer olarak pazarlayın

Dijitalleşmiş ve son sürat değişim yaşayan iş dünyasında, birçok insanın köklü hukuk bürolarına bakışı farklı oluyor. Onları, bilindik düzende ilerleyen, yenilikleri yakından takip etmekte zorlanan ve müşteri odaklı yaklaşımları zayıf şeklinde algılamaktadırlar. İşte bu algıyı kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Örneğin, internet sitenizde, yazılı tanıtım dosyalarınızda küçük hukuk büronuzun kişiye ve kuruma özel sunduğu hizmetlerden bahsedin. Müvekkillerin uzun vadeli ve kalıcı bir hizmet sağlayıcısı olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

Büyük büroların başarılı olmakta zorlandığı alanlardan bir tanesi de müvekkilin işini ve hedeflerini tam olarak anlayabilme konusudur. Müvekkil size özel veya ticari bir sorunla gelebilir. Sizin göreviniz sorunun arkasında yatan ihtiyacı ve ulaşılmak istenen hedefi anlamak ve bu amaca yönelik çözüm üretebilmektir. Bu şekilde, müvekkilin güvenini tam olarak kazanırsınız.

Dünya standartlarında yaratcı hizmet sunun

Sorunu ele alışınız sırasında yaratıcı olun. Bazı hukuk büroları iş yükleri ve fazla sayıda müvekkil adedi nedeniyle müvekkillere basmakalıp cevaplar verebilmektedir. Daha önceki müvekkil hangi cevapları duymuşsa, diğerleri de benzer cevaplar ve yorumlar alabilmektedir. Siz bunu kesinlikle yapmayın. Müvekkilin sorununu ele alırken, onu ana hedefine nasıl ulaştıracağınızı kendisiyle paylaşın. Bu titiz yaklaşımı gösterdiğinizde sizin sadece hukuki meseleleriyle değil, kişisel veya mesleki amaçları için de kafa yorduğunuzu anlayacaklardır.

Küçük Hukuk Bürolarının bazı zorlukları aşabilmesi için diğer küçük hukuk bürolarıyla işbirliğine gidin

Ülkemizde binlerce küçük avukatlık bürosu var. Sahip oldukları tecrübelerden yararlanabilmek ve bazı davaları onlarla birlikte takip etmek size zaman ve para kazandıracaktır. Bilmediğiniz bir alanda telefon açıp danışabileceğiniz bir çözüm ortağınızın olması çok faydalıdır.

Teknolojiyi sonuna kadar kullanın

Teknolojiyi kullanarak kurumunuzun sunduğu hizmetleri en hızlı bir şekilde müvekkillere ulaştırabilir ve daha fazla sayıda müvekkil adayıyla gün içerisinde temas kurabilirsiniz. Ne kadar çok temas kurarsanız da o kadar fazla işi alma ihtimaliniz artar.

Yorum Yapın