100 Savaş Gemisinin Bronz Mahmuzları Keşfedilmeyi Bekliyor

Antik çağda M.Ö 431-404 yılları arasında şehir devletleri Atina ve Sparta arasında yaşanan Poloponez savaşlarından biri de bugünkü İzmir Dikilide bulunan Garip adası önlerinde gerçekleşmiştir. Antik çağda Arginusae adaları olarak adlandırılan adalardan biri olan Garip adası ve açıkları bu savaşın gerçekleştiği bölge olmuştur.

Savaş Konumu

Bu küçük adanın Midilliye bakan batı tarafında 250 adet trireme (36 metrelik kürekli savaş gemisi) üzerinde 50 bin insan savaşmıştır. Bu deniz savaşının sonucunda 100 savaş gemisi batmış, yaklaşık 20 bin savaşçı can vermiştir.

Savaş gemileri antik çağda burunlarına takılı olan bronz mahmuzlarla düşman gemilerine hızla çarpmakta ve gövdelerinde delik açarak ve hasar vererek batmalarına sebep olmaktaydılar.

Günümüzden 2400 sene önce gerçekleşen bu savaşa ait kalıntılar Garip adasının açıklarında derinliklerde keşfedilmeyi beklemektedir. Tarihçilerin ifadelerine göre savaş sırasında batan 100 gemiye ait bronz savaş mahmuzları bu bölgede bir yerlerdedir.

Sualtı arkeolojik araştırmaları sonucu, Akdeniz’de bugüne kadar çok az sayıda bulunmuş, yaklaşık yarım ton ağırlığındaki bu savaş mahmuzlarından bir tanesinin ülkemiz karasularında keşfedileceği gün çok heyecan verici olacaktır.

İsrail’de Keşfedilmiş Örnek Bronz Gemi Mahmuzu

Kaynakça:

Lords-of-the-Sea-How-Athenian-Trireme-Battles-Changed-History

The Battle of Arginusae

Yorum Yapın