Alegorik Hikayelerin Sırrı

Alegori, bir görüntü, yaşantı veya davranışın daha iyi kavranmasını sağlamak amacıyla insan gözünde canlandırılması ve dile getirilmesi sanatıdır. Soyut bir düşünceyi heykel ya da resim ile göstermek, örneğin adalet düşüncesinin gözü bağlı ve elinde terazi bulunan bir kadınla (Themis) anlatmak buna en güzel örnektir.

Alegori kullanan avukatlar iş geliştirme ve başarılı bir kariyere sahip olma konusunda rakipsiz bir konuma ulaşırlar. İnsanlar artık bilgiye doymuş durumdalar, burunlarına kadar bilgiye boğulmuşlar. Artık sadece inanç arıyorlar. Yaşama dair tecrübeleri, çuvallamaları veya başarı hikayelerini duymak istiyorlar.

Günümüzde, müvekkillerle görüşmenizde veya bir topluluk önünde yapacağınız konuşmada salt teknik bilgi yerine ağaçtan düşenlerin hikayelerini anlatmak daha fazla ilgi görmektedir. Hikaye anlatmanın sırlarına sahip olan avukatlar her zaman en çok aranan ve kazananlar arasında olmaktadır. Milyonlarca dolarlık işlerin sadece bir hikayeyle kazanıldığı birçok görüşmede bulundum. Hikaye anlatmayı bilmeyenlerin bilenlerin yanında ezik kaldığına şahitlik ettim.

Diğer taraftan, size iyi bir haber vermek isterim. Hikaye anlatmak doğuştan değil sonradan öğrenilen bir yeteniktir. İyi hikaye anlatıcıları sürekli okur ve  tekrar yaparlar.  Beden diline dikkat ederler. Kullandıkları sözcükleri sık sık tekrar ederler. En iyi prova mekanı evdeki aynanın karşısıdır.

Ne kadar çok hikaye öğrenir ve hikayede verilen mesajı algılarsanız, yeri ve zamanı geldiğinde onları rahatlıkla hedefe gönderebilirsiniz.  İşte o an bir avukat olarak saygınlığınız ve  hayran kitleniz katlanarak artar. Günümüzde sayısız hikayeye internet yoluyla ulaşmak mümkündür. Yüzlerce hikaye arasından en iyilerini seçip bulmak, işinizle ilgili olanları tercih etmek mesai gerektirir. Çalışarak iyi bir hikaye repertuarına sahip olabilirsiniz.

Bloğumda yayınlanan sınırlı sayıda hikayeyle alegori sanatının güzelliklerini sezgilerinizle buluşturacağım. Kendi repertuarımda bulunan beşyüz hikayenin en değerlilerini seçmeye çalıştım. Keyfini çıkarın!   

Yorum Yapın