Başarılı Hukuk Büroları Neden İş Geliştirme Odaklıdır?

Hukuk Bürolarıyla kurumsal gelişim projeleri gerçekleştirirken önemli tespitlerde bulunabiliyorum. Örneğin, iyi yönetilen hukuk bürolarında her zaman güçlü bir iş geliştirme yaklaşımı görmekteyim. Hukuk Sektöründe iş geliştirme bu kadar popüler hale gelmeden önce, bu kurumların iş yağdıran bir veya iki kurucu ortakları vardı. Sektörde rekabet arttıkça, daha fazla sayıda hukuk bürosu iş geliştirme faaliyetlerinin kalıcı başarı için kritik öneme sahip olduğunun farkına vardı. Bu amaçla, daha fazla ortağın iş geliştirme faaliyetlerine dahil olmasını sağladılar.

Hukuk Bürolarıyla gerçekleştirdiğim anketlerde, yüksek karlılık ve müvekkil memnuniyeti elde eden büroların ortak iş alışkanlıklarını araştırdım. Elde ettiğim sonuçlarda, sahip olunan bu ortak alışkanlıkların çok değerli birer iş geliştirme aracı olduğunu gördüm.

Şimdi, bu iş yapma alışkanlıklarını aşağıda sizinle paylaşmak istiyorum:

  1. Daha az sayıda büyük müvekkile sahipler. Bu şekilde, müvekkili anlamaya ve yaklaşım göstermeye daha fazla odaklanabiliyorlar. Bunun sonucunda, başka hukuk alanlarında müvekkile hizmet verme imkânı doğabiliyor. Ayrıca, müvekkilin ofisi terk etme riski azalmakta ve büyük müvekkillerin büroyla çalışmama kararı alması durumunda, yaşanacak ciro kayıpları daha düşük olmaktadır.

  2. Kesintisiz müvekkil teması kuruyorlar. Bir dava üzerinde çalışmasalar bile, müvekkilin işiyle ilgili olan konuşmaları ve paylaşımları onunla devam ettirmekteler. Bu şekilde, sadece onlardan aldıkları ücret için müvekkillere ilgi göstermediklerini ispat etmiş oluyorlar.

  3. Niş Hukuk alanlarına odaklanıyorlar. Niş hukuk alanlarında çalışan büroların daha derin sektörel ve hukuki bilgisi oluşmakta, kapasiteleri ve uzmanlıkları gelişmektedir. Bu şekilde rekabet üzeri kalabilmekteler.

  4. Müvekkilleri eğiterek sorunların oluşmasını engelliyorlar. Fikirler ve çözüm önerilerini müvekkille paylaşıyorlar. Koruyucu Avukatlık yaparak Müvekkil – Avukat ilişkisine değer katıyorlar.

  5. Ortaklar arasında daha fazla sosyal ilişki bulunuyor. Birçok hukuk bürosunda aynı müvekkillere farklı hukuk dallarında hizmet (ticaret hukuku üzerine çalışma yapılırken, müvekkilin gayrimenkul hukuku davalarına da bakmak v.s) verilememesinin nedeni, ortakların birbirlerini yeterince tanımaması, güvenmemesi ve müvekkil bilgilerini paylaşmamasıdır. Bu durumu değiştirmek için mesai saatlerinin dışında ortaklar değişik sosyal aktivitelerde bir araya gelmeli ve aralarındaki ilişkileri güçlendirmelidir. Mevcut müvekkillerden daha fazla yeni ve farklı konularda iş isteyen hukuk bürolarının ofis içi iş ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

  6. Kurum kalite standardizasyonuna sahipler. Sağlam bir yönetim anlayışı, tutarlı yaklaşım, prosedürlerle belirlenmiş disiplinli iş süreçleri ve tecrübe sahibi ekipleri olmayan büroların müvekkillere niş bir hukuk alanında kaliteli hizmet vermesi zordur. Ayrıca, müvekkillerin bu niş alanda ofise iş verirken tedirginlik yaşamasını da engelleyemezler.

  7. Yaşanan değişimler hakkında müvekkili hemen bilgilendirirler. Müvekkiller sürprizlerden hoşlanmazlar. Buna göre davranmak ve müvekkilin temsil edildiği konularda yaşanan veya yaşanabilecek tüm gelişmeleri onlarla paylaşmak önemlidir.

  8. Mevcut müvekkillerin işlerine odaklanırlar. Müvekkili seviyor ve yapılan işten keyif alıyorsanız, müvekkilin işine daha fazla odaklanırsınız. Bu şekilde, ondan daha fazla iş almanız mümkün olur. Bu en makul ve düşük bütçeli iş geliştirme stratejisidir.

Yukarıda yazılanlar sürekli bir şekilde uygulandığında iş geliştirme konusunda hukuk büronuz gelişecek ve karlılığı artacaktır. 

İş geliştirme yaparken size garantili şekilde zaman ve para kazandıracak yöntemler ve daha fazlası için e-kitabım satışa sunulmuştur.

Sipariş için tıklayın: http://www.tarkankarabel.com/2020/05/tum-yonleriyle-avukatlikta-is-gelistirme-teknikleri/

Yorum Yapın